Szanowni Państwo,

     1 czerwca 2018r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć. 

W załączeniu materiały informacyjne dotyczące programu rządowego „Dobry Start”.

Dobry Start_plakat

Dobry Start_ulotka

List do dyrektorów szkół_Dobry Start

 

      W ramach realizacji projektów gimnazjalnych grupa uczniów z klasy III b namalowała, pomiędzy pracownią polonistyczną a historyczną, mural. Nawiązuje on do akcji sabotażowych przeprowadzonych w czasie II wojny światowej i opisanych w lekturze „Kamienie na szaniec”. Z boku natomiast zamieszczony jest portret autora powieści – Aleksandra Kamińskiego oraz sentencje. Jedna z nich to cytat z książki i jednocześnie nawiązanie do tytułu – fragment z utworu „Testament mój” Juliusza Słowackiego:

     „Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei

     ………………………………………………………………….

     A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

     Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…”

     Uczniowie zafascynowani są postawami głównych bohaterów lektury: Alka Dawidowskiego, Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego. Uczą się jednocześnie, jak ważne w życiu jest wytyczanie celów, wytrwałe dążenie do ich realizacji. Przekonują się, jak istotna jest przyjaźń, możliwość polegania na drugiej osobie. Poznają historię swojej ojczyzny, kształtują postawę szacunku do przeszłości oraz uczą się patriotyzmu.

     Za pomoc w wykonaniu muralu, wsparcie finansowe bardzo dziękujemy Prezes Banku Spółdzielczego w Baborowie – p. Teresie Demianowskiej, p. Andrzejowi Hoffmannowi, p. Wojciechowi Kozaczek.

Barbara Piotrowska

DSC 0781_m

 

DSC 0783_m

 

 

     11 czerwca, już po raz 12., na Górze św. Anny odbyło się spotkanie szkół im. Jana Pawła II znajdujących się na terenie Diecezji Opolskiej. Zespół Szkolno – Przedszkolny reprezentowała, wraz z pocztem sztandarowym, grupa 25 uczniów.

     O godz. 9.30 ks. bp Paweł Stobrawa przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. Jej oprawę liturgiczną przygotowała nasza szkoła. Po zakończeniu Eucharystii księża, poczty sztandarowe, zebrani pielgrzymi przeszli pod, znajdujący się obok świątyni,  pomnik św. Jana Pawła II. Tam również wspólnie pomodlono się do Patrona szkół o opiekę i błogosławieństwo.

     Kolejnym punktem była część artystyczna, którą przygotowało kółko teatralne działające przy naszym gimnazjum. Przedstawiona została drama pt. „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”, która przybliża życie św. Jana Pawła II, przekazuje Jego naukę, skłania do refleksji i przemyśleń, chwili zatrzymania się. Wielu uczestników, na czele z ks. bp Pawłem Stobrawą, po obejrzeniu dramy, dało piękne świadectwo przeżycia duchowego i wizualnego. Owy spektakl „poruszył serca i sumienia” oglądających. Następnie, po uroczystym błogosławieństwie, udzielonym przez księdza biskupa, przyszła chwila na spotkania, rozmowy i pamiątkowe zdjęcia.

     Nauka św. Jana Pawła II pozostaje w naszych sercach.

     Dramę, przedstawioną na Górze św. Anny, w niedzielę – 10 czerwca - obejrzeli mieszkańcy Baborowa. W imieniu swoim i występującej młodzieży dziękuję o. przeorowi Tadeuszowi Janowiakowi za możliwość występu oraz ciepłe przyjęcie. Naszym widzom serdecznie dziękujemy za okazaną sympatię oraz wiele słów uznania. Cieszymy się, że drama tak bardzo się podobała i tak mocno trafiła do serc odbiorców.

Barbara Piotrowska

Ks. Grzegorz Sonnek

DSC 0751_m

 

      Uczniowie klasy IIa promują swoje miasto oraz znajdujące się w nim zabytki, biorąc udział w ogólnopolskim, międzyszkolnym projekcie wymiany pocztówkowej „Poznaj swój kraj”. To wspaniała lekcja geografii, podczas której dzieci poznają polskie miasta i ich miejsca na mapie Polski. Z zainteresowaniem poszerzają wiedzę na temat tradycji i kultury innych regionów.  Pobudzają wyobraźnię, która sprawia, że bardziej interesują się turystyką i podróżami.  W tradycyjny sposób uczą się pisać pozdrowienia, adresować kartki, które trafiają do szkół w całej Polsce. Dla najmłodszych dzieci taka forma komunikacji jest już nieznana, gdyż została zastąpiona przez SMSy czy maile. Podczas realizacji projektu, uczniowie uczą się też otwartej postawy na świat- przekonują się o tym, że nawet z nieznajomymi osobami można nawiązać życzliwy kontakt. Dzięki temu w przyszłości będzie im o wiele łatwiej poznawać nowych ludzi i nawiązywać pozytywne relacje. Udział w projekcie to nie tylko zabawa, ale też nauka, która sprawia dzieciom wiele radości.

Ewelina Szwec

 
     Nasz szkoła łączy tradycje z nowoczesnością. Drugi semestr uczniowie klasy drugiej rozpoczęli z nowym wyposażeniem sali lekcyjnej. Skomputeryzowany ekran dotykowy zakupiony dzięki środkom pozyskanym z programu AKTYWNA TABLICA wspiera, uczy i bawi drugoklasistów podczas wszystkich zajęć lekcyjnych. Rozbudowane funkcje tego urządzenia wykorzystujemy każdego dnia do pisania, rysowania, prezentacji multimedialnych, filmów i ćwiczeń interaktywnych. Dzieci chętniej utrwalają swoje wiadomości i umiejętności, wykorzystując nowe technologie informatyczne, które są już wszechobecne we współczesnym świecie, dlatego „poruszania” się w nim, musimy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Monitor jest dla drugoklasistów nowością, ale sprawia im wiele radości, a urozmaicone zajęcia dostarczają dzieciom nowych wrażeń i motywują do systematycznej nauki.

Ewelina Szwec

 

RATUJEMY ŻYCIE

Pod takim hasłem 25 maja 2018r. w ZSP w Baborowie odbyła się akcja „Dzień Ratownictwa”, której celem było propagowanie idei ratownictwa przedmedycznego, kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych, promowania honorowego oddawania krwi.

Uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach. Poznawali i utrwalali wiedzę na temat pracy służb ratowniczych podczas pokazów ratowniczych. Brali udział w konkursach:

w V Powiatowym Konkursie „Umiem Ratować” dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z powiatu głubczyckiego zajmując I miejsce,

w IV polsko-czeskich zawodach w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej zajmując III miejsce,

w konkursie „Rozpoznaj zagrożenie” prowadzonym przez Oddział Terenowy KRUS w Głubczycach,

w konkursie „Mistrz kierownicy”.

Promowali aktywność ruchową podczas towarzyskich polsko-czeskich rozgrywek sportowych. Zdawali egzamin na kartę rowerową.

Tworzyli prace pod hasłem „Drzewka życia”, „Jedz zdrowo, żyj sportowo i kolorowo”, „Oddaj krew do banku, Ty też możesz być na debecie”.

Promując zdrowie brali udział w biegach po zdrowie: „Strażnicy czerwonej krwinki”, „Krwiobieg” oraz przygotowali i zajadali pyszną i zdrową sałatkę owocową pod hasłem „Zdrowe jedzenie-zdrowa krew”.

Pod honorowym patronatem SANEPiD z Głubczyc w ramach działania „Dbamy o zdrowie” dzieci kształtowały nawyki zdrowego odżywiania, poznawały znaczenie wody, a okoliczni mieszkańcy mieli możliwość ćwiczenia umiejętności samobadania piersi z wykorzystaniem fantoma, prowadzone przez pracownika Sanepid.

We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Baborowie odbyło się działanie promujące czytelnictwo pod nazwą „Czytam do ostatniej kropli krwi”.

Podczas Dnia Ratownictwa odbyła się zbiórka krwi prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Opola.

 

Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za oddaną krew.

 

Za okazaną pomoc, wspieranie naszych szkolnych działań ogromnie dziękujemy służbom ratowniczym:

strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Baborowa oraz z Powiatowej Straży Pożarnej z Głubczyc,

ratownikowi medycznemu z Oddziału Ratunkowego Szpitala z Kędzierzyna-Koźla,

ratownikom z Oddziału Terenowego WOPR z Kędzierzyna- Koźla,

szkolnejpielęgniarce.    


Dziękujemy bardzo:  pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głubczycach, Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Głubczycach, Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Baborowie, Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie.

 

 

 

 

 Wystep Zespolu_Perla_m

 
More Articles...
22636112
22780892